101st annual ephrata fair!!
September 24-28, 2019

(717) 733-4451

 

Parade & Major Contests Results

Parade

Major Contests – Parade Floats – Comm. Float, Most Beautiful
1st – Ephrata Moms Club
2nd – Cherry Crest Adventure Farm
3rd – Ephrata Review – Lanc Farming
4th – Yogurtworks Cafe
Major Contests – Parade Floats – Non-Com.Float,Most Outstandg
1st – Amvets Post 136
2nd – Navy Club Of Lancaster County
3rd – Lanc Co Dairy Promotion Comm.
4th – 97 Milk
Major Contests – Parade Floats – Religious Flt.Most Outstanding
1st – Litltz Area Mennonite School
2nd – Berean Bible Church
3rd – Hinkletown Mennonite School
Major Contests – Parade Floats – Youth Group Float
1st – Cub Pack 38
2nd – Cub Scout Pack 60 (Reamstown)
3rd – Cocalico Midget Football Assoc
4th – Spinnin Spurs 4-H Club

Skid Art

Major Contests – Skid Art – Skid Art-DIY Misc. Projects
1st – Mary A Fravel

Family Fun Contests

Major Contests – Family Fun Contests – Three Wheeler Race, 5 – 8 Yrs.
1st – Brayden Martin
Major Contests – Family Fun Contests – Three Wheeler Race, 4 & Under
1st – Chase Martin
Major Contests – Family Fun Contests – Bag Race
1st – Kiera Martin
1st – Makenna Rutt
Major Contests – Family Fun Contests – Egg Toss 15 & Over-2/ Team
1st – Josh Martin
1st – Kenny Martin
Major Contests – Family Fun Contests – Potato Picking, Ages 5-7
1st – Juliette Smith
Major Contests – Family Fun Contests – Potato Picking, Ages 8-10
1st – Ellen Sakyiwaa
Major Contests – Family Fun Contests – Apple Balance Race Ages 9-11
1st – Hannah Martin
Major Contests – Family Fun Contests – Apple Balance Race, Ages 12-14
1st – Jamal Wenger
Major Contests – Family Fun Contests – Water Balloon Toss, Ages 8-14
1st – Dane Bollinger
1st – Jordan Nolt
Major Contests – Family Fun Contests – Bale Throwing,Ages 15 And Over
1st – Clark Wenger
1st – Marinda Wenger
Major Contests – Family Fun Contests – Wheelbarrow Race,14 And Over
1st – Caleb Martin

Quoits & Cornhole

Major Contests – Quoits Tournament – Quoits Tournament
1st – Darryl Wagner
1st – Tom Wagner
2nd – Isaac Zimmerman
2nd – Shannon Zimmerman
3rd – Bob Williams
3rd – Bud Williams
Major Contests – Cornhole Tournament – Cornhole Tournament
1st – Carl Heberling
1st – Kenneth Smith
2nd – Nic Beam
2nd – Brian Lesher
3rd – Steve Griffith
3rd – Randy Weaver